Blog wstecz

Gdzie wykorzystuje się studnie rozprężne?

Studnie rozprężne stanowią niezbędny element konstrukcyjny, stanowiący zakończenie każdego rurociągu ciśnieniowego przetłaczającego ścieki sanitarne. Gdzie wykorzystuje się je najczęściej? Co wpływa na ich niezawodność? Dowiesz się tego, czytając dalszą część naszego wpisu.

Lokalizacja studni rozprężnych

Odpowiednia lokalizacja studni rozprężnej jest bardzo ważna, ponieważ stanowi ona najintensywniejsze źródło emisji gazów złowonnych w systemie kanalizacyjnym. Najczęściej umiejscowiona jest na obrzeżach zabudowy. Możliwe jest zlokalizowanie jej w kolejnej zlewni grawitacyjnej, do której kierowane są ścieki w drodze do oczyszczalni lub w samej oczyszczalni. Zastosowanie studni rozprężnej w pobliżu terenów, na których znajduje się zabudowa mieszkalna lub obszary często uczęszczane przez ludzi, wiąże się z koniecznością zastosowania skutecznego systemu filtrowania gazów odlotowych o charakterze przewidywalnym. Urządzenia filtrujące wyposażone są w czujniki oporu złoża i kontroli gazów na wylocie. Niezbędne jest też zapewnienie swobodnego dostępu do złoża, który pozwoli na jego łatwą wymianę.

Studnie rozprężne, szczególnie te wykorzystywane na zakończeniach dużych systemów tłocznych, wymagają dużej staranności przy doborze, a także uwzględnienia wielu aspektów technologicznych, budowlanych i ekologicznych.

Korzyści z zastosowania studni rozprężnych

Studnie rozprężne zapewniają szereg zalet zarówno na etapie montażu, jak i późniejszej eksploatacji, co jest głównym powodem przesądzającym o ich coraz częstszym stosowaniu. Przede wszystkim jest to rozwiązanie stosunkowo tanie. Są one również lekkie, co ułatwia transport i montaż.

Studnie rozprężne dostępne w naszej ofercie spełniają wszystkie niezbędne wymogi. Zapewniają odporność na korozję będącą skutkiem działania związków siarki. Powierzchnia studni jest gładka, co ogranicza zaleganie różnorodnych osadów. Dostępne są w różnych wymiarach. Średnice rur, wynoszące od DN 600 do 2500 mm, wysokość oraz szczegóły wyposażenia zawsze dobierane są indywidualnie — zgodnie z potrzebami klientów.