Blog wstecz

Elementy zabezpieczające zbiorniki wodne oraz studnie

Studnie i zbiorniki wodne muszą być szczelne, żeby właściwie spełniały swoje funkcje. Ważny jest zarówno sam zbiornik, jak i jego prawidłowy montaż oraz połączenie z całą instalacją, a także uszczelnienie wlotów i dobranie odpowiedniego zwieńczenia. Jeśli zbiorniki i studnie nie są odpowiednio zabezpieczone z zewnątrz, narażone są na zanieczyszczenia różnego pochodzenia takie jak wpadające liście, piasek, ziemia, kamienie, które mogą psuć czystość wody (na przykład w przypadku zbiorników na deszczówkę). Taka sytuacja grozi także niebezpiecznymi wypadkami z udziałem ludzi lub zwierząt. Dlatego zastosowanie odpowiednich zabezpieczeń dobrej jakości ma ogromne znaczenie dla poprawnego funkcjonowania wszystkich studni i zbiorników.

Co wpływa na szczelność zbiornika i studni?

Zbiorniki wodne i studnie Zinplast są wykonane z polietylenu o wysokiej gęstości (HDPE), dzięki czemu są trwałe, szczelne, a zarazem lekkie, a więc wygodne w trakcie transportu i montażu. Zastosowanie HDPE sprawia, że są odporne na działanie chemiczne oraz korozję, elastyczne i wytrzymałe na ścieranie. Zabezpieczają zarówno wnętrze studni i zbiorników przed przedostawaniem się zanieczyszczeń oraz wód gruntowych i opadowych do wewnątrz, jak i wyciekaniem zawartości na zewnątrz.

Zbiorniki Zinplast są wykonane z rur strukturalnych oraz specjalnych kształtek i rur gładkich szczelnie ze sobą połączonych. Nadają się do kanalizacji zewnętrznej, a dzięki atestom PZH również do przechowywania wody pitnej. Posiadają Krajowe Oceny Techniczne wystawione przez Instytut Techniki Budowlanej.

Studnie Zinplast stosowane są w zewnętrznych systemach kanalizacji grawitacyjnej oraz do zabezpieczenia wodomierzy (studnie wodomierzowe). Doskonale zabezpieczają zawartość przed wyciekaniem oraz wpływem warunków zewnętrznych (wód gruntowych, niskich temperatur), co ma szczególne znaczenie w przypadku studni wodomierzowych. Studnie Zinplast spełniają normę PN-EN 13598-2, mają również Krajowe Oceny Techniczne wystawiane przez Instytut Techniki Budowlanej.

Ogromne znaczenie dla zabezpieczenia studni ma odpowiednie zwieńczenie. Zazwyczaj stosuje się stożek, płytę HDPE lub betonowy pierścień odciążający. Pozostawienie niezamkniętej studni może skończyć groźnym wypadkiem, szczególnie jeśli w pobliżu znajdują się dzieci lub zwierzęta. Warto zadbać o to, by zastosowana pokrywa była wysokiej jakości i odpowiednia do warunków, w jakich zamontowana jest studnia. Da to gwarancję także, że będzie ona szczelna, więc nie będzie przepuszczać drobnych zanieczyszczeń oraz wody.