Blog wstecz

Do czego służą studnie osadnikowe?

Sprawna kanalizacja oznacza możliwość bezproblemowego odprowadzania zbieranych nieczystości lub wód opadowych i kierowanie ich do miejsca, gdzie mogą zostać odpowiednio oczyszczone oraz ponownie wprowadzone do środowiska. Niestety w wielu przypadkach materiał niesiony przez wodę może doprowadzić do ograniczenia drożności lub wręcz zablokowania przepływu. Jednym ze sposobów na radzenie sobie z takimi problemami jest korzystanie ze studni osadnikowych. Przyjrzyjmy się bliżej temu, dlaczego ich używanie jest konieczne oraz sprawdźmy, jak działają.

Dlaczego w kanalizacji deszczowej lub ogólnospławnej potrzebne są studnie osadnikowe?

Woda deszczowa zwłaszcza przy intensywnych opadach gromadzi się w dużych ilościach, zależnych od wielkości terenu, który charakteryzuje się niską chłonnością – szerokich ulic i chodników, placów lub parkingów. Ze względu na to, że w terenie o większym spadku potrafi ona spływać z bardzo dużą prędkością, w wielu przypadkach unosi ze sobą znaczne ilości drobnego materiału zalegającego na powierzchni – głównie ziemi lub piasku, a także żwiru i drobnych kamyków. Tworzą one wraz z wodą rodzaj zawiesiny, która trafiając bezpośrednio do kanalizacji mogłaby powodować powstawanie złogów, działać jak materiał ścierny uszkadzający infrastrukturę, a także zagrażać funkcjonowaniu pomp lub zaworów obsługujących oczyszczalnię.

Jak działa studnia osadnikowa?

Sposobem na pozbycie się zanieczyszczeń niesionych przez wodę opadową jest stosowanie w kanalizacji deszczowej lub ogólnospławnej studni osadnikowych. Mają one inną konstrukcję niż klasyczne kinety – zarówno dopływ, jak i odpływ znajdują się na pewnej wysokości ponad dnem, a ono samo jest płaskie i niepołączone z innymi elementami układu. Taka konstrukcja sprawia, że trafiający do studni strumień może zostać wyhamowany, a tym samym zawieszone w nim drobne cząsteczki zanieczyszczeń mogą opaść grawitacyjnie na dno. Studnia tego rodzaju staje się rodzajem filtra sedymentacyjnego. Dla zachowania sprawnego działania osadnik musi być jednak okresowo czyszczony.