Blog wstecz

Jak łączy się rury spiralnie zawijane?

Rury spiralnie zwijane cechują się wysoką wytrzymałością, którą zawdzięczają swojej niestandardowej formie i wyjątkowej metodzie produkcji. Egzemplarze oferowane przez firmę Zinplast wykonane są z PEHD, czyli polietylenu o wysokiej gęstości – wytrzymałego tworzywa sztucznego o szerokim zastosowaniu. Dzięki temu są niezwykle odporne zarówno na różne uszkodzenia mechaniczne, jak i również wiele niebezpiecznych substancji chemicznych i niekorzystnych warunków pogodowych.

Pracują bez najmniejszych problemów w szerokim zakresie temperatur, a zastosowany materiał sprawia, że są równocześnie bardzo lekkie, co ułatwia ich transport oraz montaż. Wszystko to czyni z nich doskonałe przewody do wielu różnych zadań, takich jak:

  • kanalizacja bezciśnieniowa,
  • prace drogowe oraz melioracyjne,
  • instalacje techniczne,
  • osłona kabli oraz urządzeń.

Ich montaż oraz łączenie nie należą do szczególnie trudnych. Należy wykorzystać w tym celu jedną z dwóch metod: połączenie kielichowe lub spawanie ekstruzyjne.

Na czym polega połączenie kielichowe?

Odpowiednia metoda połączenia opisywanych przewodów zależy przede wszystkim od ich rozmiaru. Rury spiralnie zwijane o średnicy od 300 mm do 1600 mm powinny być łączone przy pomocy połączenia kielichowego. Jest to bardzo prosta metoda: polega na włożeniu końcówki jednej rury w drugą, zabezpieczając całość przy pomocy uszczelki. Końcówka jednego z przewodów pełni w tym układzie funkcję czopa, który musi zostać mechanicznie wciśnięty w kielich. Rolę tego ostatniego gra koniec drugiej rury, cechujący się delikatnie większą średnicą. Po odpowiednim zabezpieczeniu utworzonego połączenia staje się ono bardzo trwałe, dzięki czemu istnieje niewielka szansa na jego uszkodzenie.

Czym jest spawanie ekstruzyjne?

Spawanie ekstruzyjne to metoda wykorzystywana w przypadku przewodów o średnicy 1000 mm lub wyższej. Polega na równoczesnym rozgrzewaniu przewodów przy pomocy gorącego gazu i wprowadzaniu spoiwa w postaci uplastycznionego materiału. Dokonuje się tego przy pomocy specjalnego urządzenia zwanego ekstruderem. Gdy materiały zastygną, spoiwo połączy się z końcówkami obydwu rur i trwale je ze sobą scali. Stworzone w ten sposób połączenie będzie cechować się wysoką wytrzymałością oraz szczelnością.