Blog wstecz

Czym charakteryzują się studnie wodomierzowe?

Studnie wodomierzowe to elementy, które spotkamy zarówno w roli części instalacji w miejscach publicznych, jak i na prywatnych posiadłościach, gdzie nie ma możliwości montażu wodomierza w pomieszczeniach. Ich zadaniem jest przede wszystkim zabezpieczenie licznika, a także armatury wodnej przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, np. wodą opadową. Co wyróżnia studnie wodomierzowe? Na jakie produkty postawić?

Studnie wodomierzowe — czym są?

Mianem studni wodomierzowej określane są elementy stworzone do tego, żeby bez trudu można było umieścić w nich wodomierz, a także armaturę wodomierzową. Warto zaznaczyć, że na rynku znajdziemy warianty o odmiennych średnicach, co pozwala na ich dopasowanie zarówno do potrzeb obiektów komercyjnych, jak i mieszkalnych. Należy też podkreślić, że studnie wodomierzowe tworzy się w taki sposób, aby ich konstrukcja umożliwiała bezproblemową naprawę czy konserwację licznika bez konieczności przeprowadzania skomplikowanych wykopów.

Studnie wodomierzowe powinny być wykonywane z odpornego na działanie wilgoci materiału. Do ich produkcji wykorzystywany jest z reguły PEHD, czyli utwardzony plastik. To daje pewność, że elementy w studni są odpowiednio zabezpieczone zarówno przed wodami opadowymi, jak i gruntowymi. Ważne jest też ich właściwe ocieplenie, np. z wykorzystaniem pianki poliuretanowej, a także warstwy stworzonej z korka styropianowego.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie studni wodomierzowej?

Podczas poszukiwania odpowiedniej studni wodomierzowej należy przede wszystkim określić, jak wysoko sięgają wody gruntowe na danym terenie. Od tego zależy, czy konieczne będzie zainwestowanie w wariant z dnem. Oprócz tego dobrze, jeśli dany model zostanie wykonany z rury karbowanej, co zwiększy jego wytrzymałość.