Blog wstecz

Z jakich materiałów wykonuje się studnie?

Studnia jako element zewnętrznych systemów kanalizacji grawitacyjnej musi być szczelna, wytrzymała i odporna na ścieranie oraz kontakt ze związkami chemicznymi. Dla coraz większej liczby użytkowników studni ważne jest również to, aby materiał, z którego wykonano studnię był przyjazny środowisku i nie wydzielał do niego żadnych szkodliwych substancji.

Na co zwrócić uwagę, wybierając materiał na studnię?

Planując budowę studni należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jej warunki techniczne, wydajność i głębokość. Na tej podstawie należy dobrać odpowiednie rury, filtry i pompy. Najważniejszymi parametrami, na które trzeba zwrócić uwagę, wybierając materiały, są trwałość i bezpieczeństwo. Trwałe materiały, jak polietylen (HDPE) są odporne na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne oraz elastyczne. Ponieważ konstrukcja studni ma ciągły kontakt z wodą, musi być odporna na korozję oraz uszkodzenia przez substancje chemiczne. Polietylen HDPE to materiał o dużej gęstości i elastyczności, odporny na działanie wody, kwasów, ługów, czyli alkoholu. Dodatkowo studnia z polietylenu, ze względu na swój niewielki ciężar, jest łatwa w transporcie i montażu, a przy montowaniu nie wymagają użycia ciężkiego sprzętu budowlanego.

Atesty gwarantujące bezpieczeństwo

Materiał, z którego zbudowana jest studnia, musi być przeznaczony do kontaktu z wodą pitną i bezpieczny dla użytkowników. Dokumenty dopuszczające materiały do użytku wydaje Państwowy Zakład Higieny. Wystawiona przez producenta deklaracja zgodności to potwierdzenie, że wyrób odpowiada wymogom. Odpowiedni atest PZH musi mieć także żwir używany do obsypywania rur filtracyjnych. Wybierając studnię od doświadczonego i wykwalifikowanego producenta mamy pewność, że wykonywane są zgodnie z normą PN-EN 13598-2 oraz posiadają właściwe aprobaty i atesty.