Blog wstecz

Jakie obowiązują zasady wykonania próbnych pompowań wody?

Budowa studni głębinowej to rozwiązanie, na które decyduje się wielu właścicieli obiektów oddalonych od miejskich sieci wodociągowych. Dzięki niej możemy uzyskać wodę użytkową oraz pitną. Zanim jednak dojdzie do wykonania wspomnianego ujęcia, należy sprawdzić, gdzie dokładnie znajduje się woda oraz czy jej dostępna ilość odpowie na potrzeby domowników. Oprócz tego przed rozpoczęciem korzystania ze studni przeprowadzane jest próbne pompowanie wody. W jaki sposób?

Próbne pompowanie wody — czym jest i dlaczego trzeba je wykonać?

Pierwsze próbne pompowanie wody wykonuje się, aby oczyścić studnię z zanieczyszczeń, które mogłyby być w wodzie i tworzyć osady. Oprócz tego czynności związane z tego rodzaju testami mają na celu określenie sprawności hydraulicznej wykonanej studni. Próbne pompowanie da nam informacje, jak szybko woda może przepływać przez studnię, a co za tym idzie, jak wydajnie będzie ona pracować.

Po wykonaniu próbnego pompowania wody uzyskamy więcej informacji na temat tego, jak działa dana studnia głębinowa. Zrobienie testów jest niezbędne, jeżeli chce się z niej korzystać i mieć pewność, że jej wydajność odpowie na nasze oczekiwania. Warto przy tym pamiętać, że podczas wykonywania próbnego pompowania osoby zajmujące się tym zadaniem powinny mieć na sobie odpowiednią odzież i posiadać sprzęt ochronny. Ważne jest też zabezpieczenie dróg transportowych i przestrzeganie zasad BHP.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie studni?

Podczas wyboru studni dobrze zwrócić uwagę na kilka jej parametrów. Istotne, aby była wykonana z trwałego i odpornego na korozję materiału. Dzięki temu zyskamy gwarancję, że przez długi czas będzie działać zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Oprócz tego warto zadbać o to, aby była ona łatwa w montażu.