Blog wstecz

Poznaj różnice między studnią włazową a niewłazową

Liczne instalacje takie jak kanalizacje sanitarne, drenarskie czy przemysłowe nie mogłyby odpowiednio pełnić swojej funkcji bez właściwie dobranej studni. Tego rodzaju elementy są wykorzystywane m.in. do gromadzenia wody deszczowej. Obecnie na rynku można znaleźć wiele ich rodzajów, wśród których wskazywane są warianty włazowe oraz niewłazowe. Czym się od siebie różnią? Na jaką opcję warto postawić?

Studnie włazowe a niewłazowe — najważniejsze różnice

Zarówno studnie włazowe, jak i te niewłazowe są elementami pionowymi i wodoszczelnymi, co pozwala na przepływ przez nie różnego rodzaju cieczy. Znaczącą różnicą między dwoma wymienionymi konstrukcjami jest dostęp do ich wnętrza. W przypadku studni włazowych wystarczy otworzyć właz, aby dostać się do środka, co sprawia, że zadanie to okazuje się niezwykle proste. W przypadku studni niewłazowych trzeba wykorzystać odpowiedni sprzęt w celu przeprowadzenia konserwacji.

Obie konstrukcje mają swoje plusy. Studnie włazowe są doceniane przez ich właścicieli za łatwy dostęp do ich elementów, jednak warto podkreślić, że ich konserwacje mogą być niebezpieczne dla osób, które muszą do nich wejść. Z kolei warianty niewłazowe w wielu przypadkach są poddawane konserwacji z poziomu gruntu, co również ułatwia cały proces. W związku z tym uznaje się je za bezpieczniejsze opcje.

Jaką studnię wybrać?

To, czy lepszym wyborem będzie studnia włazowa, czy wariant niewłazowy zależy przede wszystkim od naszych potrzeb oraz oczekiwań. Tak jak zostało wspomniane, obie opcje mają swoje plusy. Niezależnie od podjętej decyzji warto pamiętać, aby zawsze stawiać na konstrukcje od renomowanych dostawców, powstające z trwałych i sprawdzonych materiałów. W razie wątpliwości dobrze również poprosić o radę specjalistę.