Blog wstecz

Wykop studni głębinowej kontra przepisy i pozwolenia

W dzisiejszych czasach coraz większa liczba właścicieli domów jednorodzinnych lub działek decyduje się na wykop studni głębinowej. Staje się ona idealnym rozwiązaniem, jeśli płacimy duże rachunki za wodę lub nie mamy szans na podłączenie się do sieci miejskiej. Trzeba jednak pamiętać, że istnieje kilka przepisów, o których należy pamiętać, zabierając się za tego rodzaju inwestycję.

Studnie głębinowe – najważniejsze informacje

Wykopanie studni głębinowej staje się coraz częściej pomysłem na obniżenie kosztów eksploatacji budynków i rachunków ponoszonych przez gospodarstwa domowe. Wymaga to wykorzystania specjalistycznego sprzętu, dlatego warto skorzystać z pomocy doświadczonych fachowców. Jednak zanim zaczniemy wiercenie, należy sprawdzić, czy nie jest potrzebne nam pozwolenie.

Jak w przypadku większości prac budowlanych w niektórych przypadkach w odniesieniu do studni, może być wymagane uzyskanie pozwolenia na rozpoczęcie prac ziemnych. Dużo zależy od rodzaju studni oraz jej lokalizacji. Prawo szczególny nacisk kładzie na przepisy związane z budowaniem studni głębinowej, która wymaga odwiertów.

Co mówią przepisy o budowie studni głębinowej?

Ustawa o prawie budowlanym zakłada, że jeśli studnia używana jest na prywatne potrzeby (pobór wody do 5 m³ na dobę) i jest płytsza niż 30 metrów, nie trzeba zgłaszać odwiertu. Wiadomo jednak, że im głębiej dotrzemy, tym lepszej jakości wodę można pozyskać. Jeśli czerpana jest większa ilość wody, może być konieczne uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego.

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury regulujące kwestie lokalizacji studni mówi o zachowaniu 7,5 metra odległości od przydrożnego rowu oraz 5 metrów od granic działki. Duże znaczenie ma także umieszczenie jej w odległości 15 metrów od miejsca, w którym gromadzi się nieczystości, szamba, a także budynków, w których przebywają zwierzęta. Istotne są również odległość od kanalizacji (30 metrów) i ewentualnie wybiegów, po których chodzą zwierzęta hodowlane (70 metrów). Dzięki temu mamy pewność, że woda nie zostanie zanieczyszczona.