Blog wstecz

Z jakich materiałów są wykonywane rury kanalizacyjne?

Podstawą sprawnie funkcjonujących i odpornych na awarie instalacji kanalizacyjnych są odpowiednio dobrane rury. To dzięki nim można uniknąć wielu problemów z działaniem kanalizacji, jak również w szybki i bezproblemowy sposób wykonać niezbędne prace. Wyjaśniamy, jakie materiały znajdują obecnie zastosowanie podczas produkcji rur kanalizacyjnych.

Rury kanalizacyjne kiedyś i dziś…

W ostatnich dekadach zmieniły się nie tylko standardy związane z budową kanalizacji, ale także tworzące instalacje kanalizacyjne rury oraz elementy łączeniowe. Postęp technologiczny oraz doświadczenia związane z wysoką awaryjnością niegdyś stosowanych materiałów, wymusiły poszukiwanie nowych rozwiązań, które pozwoliły poprawić działanie instalacji kanalizacyjnej, ułatwiły prace związane z budową kanalizacji, jak również zmniejszyły ryzyko występowania awarii. Niegdyś rury kanalizacyjne powstawały m.in. z betonu oraz kamionki. Rury betonowe cechowały się niższą funkcjonalnością oraz, ze względu na wysoką chropowatość, przyczyniały się do powstawania zatorów. Rury z kamionki pozwalały na swobodny przepływ nieczystości, jednak także miały dość poważne wady, które związane były przede wszystkim z ich niską odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Obecnie do budowy kanalizacji wykorzystywane są najczęściej odporne na uszkodzenia, gładkie i lekkie tworzywa sztuczne, dzięki którym instalacje mogą powstawać w szybszym tempie oraz właściwie spełniają swoją funkcję.

Z jakich tworzyw sztucznych powstają rury kanalizacyjne?

Stosowane obecnie podczas budowy kanalizacji rury wykonywane są z różnych tworzyw sztucznych. Na rynku dostępne są rury kanalizacyjne z polietylenu (PEHD), polipropylenu (PP) i polichlorku winylu (PVC), a także z żywicy poliestrowej wzmacnianej włóknem szklanym. Każdy typ rur kanalizacyjnych cechuje się nieco innymi właściwościami. Rury polietylenowe są lekkie, wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne, a także działanie substancji, które są nimi odprowadzane. Nie niszczą się pod wpływem działania niskiej i wysokiej temperatury, kwasów, zasad, soli, a także organicznych rozpuszczalników. Co więcej, gładka powierzchnia rur z polietylenu ułatwia przepływ ścieków i nie przyczynia się do powstawania zatorów. Podobnymi właściwościami cechują się rury kanalizacyjne z polichlorku winylu. Rury z żywicy poliestrowej i włókna szklanego cechują się nieco innymi właściwościami. Są cięższe oraz mniej odporne na działanie wysokich temperatur, dlatego stosowane są przede wszystkim w przypadku instalacji, które odprowadzają ścieki o temperaturze poniżej 70 stopni Celsjusza. Rury wykonane z tworzyw sztucznych to obecnie najczęściej wybierane rozwiązanie, które gwarantuje właściwe działanie kanalizacji oraz umożliwia szybki i łatwy montaż instalacji.