Blog wstecz

Jaki wpływ ma budowa sztucznych zbiorników na występowanie powodzi?

Sztuczne i naturalne zbiorniki wodne są niezwykle ważne dla utrzymania odpowiedniego bilansu wodnego w danej okolicy. Wraz ze zmianą klimatu oraz rosnącym zagospodarowaniem terenu, który niegdyś wykorzystywany był m.in. w celach rolniczych, kurczą się obszary naturalnej zieleni. To jedna z przyczyn częstych powodzi oraz podtopień po niewielkiej ulewie. Wyjaśniamy, w jaki sposób retencja, czyli sztuczne zbiorniki wodne mogą zapobiegać wystąpieniu powodzi.

Zbiorniki retencyjne – rozwiązanie znane i stosowane na całym świecie

Sztuczne zbiorniki wodne powstają od bardzo dawna w konkretnych celach. Ich podstawowym zadaniem jest regulacja poziomu rzek oraz możliwość magazynowania wody opadowej na wypadek suszy. W Polsce istnieje kilka dużych zbiorników retencyjnych, które powstały w sposób sztuczny, stanowiąc obecnie ochronę przed powodzią i suszą, a także pozwalając na rozwój turystyki. Sztuczne zbiorniki wodne to nie tylko ogromne jeziora, które zostały stworzone celowo lub powstały „przy okazji” na terenach np. wyrobisk. To także niewielkie zbiorniki retencyjne, z których każdy może korzystać na terenie prywatnym w celu gromadzenia wód opadowych i zmniejszenia ryzyka wystąpienia podtopień. W zależności od wielkości i rodzaju sztucznych zbiorników wodnych mają one różny wpływ na zmniejszenie ryzyka wystąpienia powodzi, jednak zawsze stanowią sposób na zgromadzenie nadmiaru wody, która nie może wsiąknąć w glebę.

Jak zbiorniki retencyjne chronią przed powodzią?

Nietrudno zauważyć, że od kilkunastu lat mamy problemy z powodziami i podtopieniami, które pojawiają się w okresie roztopów, a także są skutkiem oberwania chmury lub kilkudniowych opadów. Przyczyną powodzi nie jest jedynie zmienna pogoda, ale także nasze działanie. Wystarczy rozejrzeć się dokoła, aby zauważyć, że trawniki zastąpiła kostka brukowa, tereny zielone stale się zmniejszają, a drogi, chodniki, wybrukowane parkingi i place zajmują większą powierzchnię nie tylko miast, ale także rozrastających się wsi. W związku z tym woda opadowa nie ma gdzie wsiąkać, a my borykamy się z podtopieniami przy każdej większej ulewie. Brak właściwie działającej kanalizacji deszczowej to także przyczyna naszych problemów, dlatego warto zacząć działać i zdecydować się na tzw. małą retencję. Sztuczny zbiornik możemy stworzyć w naszym ogrodzie, decydując się na wykopanie oczka wodnego lub montaż zbiornika retencyjnego, w którym będzie gromadzona woda opadowa. Dzięki temu nie tylko zmniejszymy ryzyko występowania podtopień, ale także zyskamy darmową wodę do podlewania ogrodu.