Blog wstecz

Jaką metodą wykonać odwiert studni głębinowej?

Jednym z najłatwiejszych sposobów na uzyskanie dostępu do bieżącej wody jest podłączenie nieruchomości do wodociągów. Czasami jest to jednak niemożliwe. Niektóre tereny nie mają po prostu dostępu do ogólnej sieci. A nawet jeśli jest to możliwe, to i tak można nie chcieć z tego skorzystać ze względu na to, że podłączenie się do wodociągów to jednak zawsze uzależnienie się od zewnętrznego dostawcy wody.

Co więc pozostaje osobom, które nie mogą lub nie chcą podłączać się do wodociągów? To proste. Mogą one wybudować na terenie swojej działki studnię głębinową. Taki obiekt świetnie nada się do tego, żeby zapewniać mieszkańcom stałe dostawy tak potrzebnej do codziennego funkcjonowania wody.

Krótki przegląd metod

Co trzeba zrobić, żeby wykonać na terenie swojej działki studnię głębinową? Zanim przystąpi się do działania, trzeba po prostu wybrać odpowiednią metodę odwiertu. Taką, która będzie najbardziej dopasowana do okoliczności. Tylko to pozwoli na cieszenie się wszystkimi zaletami, jakie daje studnia głębinowa, czyli przede wszystkim czystą, świeżą wodą. Żeby rozpoznać, która metoda będzie najlepsza do konkretnego przypadku, wykonuje się najczęściej badania geologiczne. Pomagają one określić, jaki typ reprezentuje konkretne podłoże i jaka metoda wykonywania odwiertu studni głębinowej najlepiej odnajdzie się w danym środowisku.

Jakie są więc dostępne opcje? Jakie metody wykonywania odwiertu studni głębinowej można wyróżnić? Generalnie rzecz biorąc, opcji jest kilka. Jeśli chodzi o podłoża twarde czy porowate, to najlepiej odnajdzie się w nich tak zwana metoda udarowo-obrotowa. W innych przypadkach lepszy skutek może jednak odnieść działanie w nieco inny sposób. Konkretnie chodzi tu o metodę płuczkową. Nie dość, że odnajdzie się tam, gdzie metody udarowo-obrotowe nie sprawdzą się idealnie, to jeszcze jest ona stosunkowo tania.