Blog wstecz

Jak wybrać pompę głębinową?

W miejscach oddalonych od przyłącza sieci wodociągowej zaopatrzenie w wodę gwarantują studnie głębinowe. Ich głębokość wynosi od kilkunastu do kilkudziesięciu metrów i jest uzależniona od warunków geologicznych na danym terenie. Podstawowe wyposażenie takich studni stanowią pompy głębinowe, zasilane energią elektryczną, pomagają w czerpaniu wody z zasobów podziemnych oraz głębszych warstw wodonośnych. Jak odpowiednio dobrać pompę głębinową?

Zasada działania pomp głębinowych

Pompy głębinowe stosuje się w miejscach, gdy lustro wody znajduje się poniżej ośmiu metrów. Jej punktem centralnym jest wirnik, służący do wytwarzania różnicy ciśnień pomiędzy stroną ssawną i tłoczną pompy. Przepływająca ciecz chłodzi silnik elektryczny, który napędza wirnik. Zintegrowane sprzęgło przenosi napęd z silnika na system wirników łopatkowych. Od strony tłocznej pompa głębinowa połączona jest z rurociągiem tłocznym za pomocą kołnierza lub gwintu. Nowoczesne pompy głębinowe wyposażone są dodatkowo w czujniki poziomu wody oraz specjalne bezpieczniki, które zabezpieczają urządzenie przed przegrzaniem lub zniszczeniem w wyniku spięcia elektrycznego. Pompy uruchamiają się samoczynnie wtedy, gdy następuje pobór wody. Używane są w różnych gałęziach przemysłu, w branży piwowarskiej, w sieciach wodno-kanalizacyjnych, w rolnictwie oraz do wydobywania wody mineralnej i termalnej.

Czynniki wpływające na dobór pompy głębinowej

Aby pompa głębinowa działała energooszczędnie i efektywnie, podczas doboru urządzenia należy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. Ważną kwestią jest budowa pompy – najlepiej wybrać pompy zbudowane z najlepszych materiałów, ponieważ dają gwarancję długoletniej i bezawaryjnej pracy. Istotnym elementem w dopasowaniu pompy jest średnica i głębokość odwiertu oraz głębokość do lustra wody i odległość studni od budynku. Ważna jest także informacja dotycząca ilości osób korzystających z wody. Przed dokonaniem zakupu warto skorzystać z doświadczenia i wiedzy fachowców.