Blog wstecz

Na czym polega i jak długo trwa budowa zbiornika retencyjnego?

Zbiorniki retencyjne to sztuczne zbiorniki wodne, które mogą być wykorzystywane na wiele sposobów. Od dużych zbiorników retencyjnych, które chronią przed powodziami i suszami, po niewielkie zbiorniki wykorzystywane w gospodarstwach domowych do przechowywania wody opadowej. Można je budować w różnych technikach. W naszym artykule skupimy się na budowie zbiornika retencyjnego z na bazie rur ZINPLAST.

Przygotowanie zbiornika gotowego do posadowienia

Zbiorniki ZINPLAST są produkowane na bazie rur wykonanych z polietylenu (HDPE). Ich długość, średnica i pozostałe wymiary są dostosowywane do potrzeb klienta. Podobnie jest z wyposażeniem, jak kominy włazowe i inspekcyjne, czy wszelkiego rodzaju przyłącza. Na podstawie opracowanego projektu powstaje gotowy zbiornik retencyjny, który jest gotowy do budowy, często z opcją wykonywania przyłączy in-situ.

Kolejne kroki przy posadowieniu zbiornika retencyjnego

Pierwszy krok na placu budowy to oczywiście roboty ziemne. Na działce powstaje wykop (co najmniej 50 cm szerszy od zbiornika), którego dno musi zostać oczyszczone z kamieni, korzeni i innych elementów, które mogłyby uszkodzić zbiornik. W razie konieczności następuje wymiana gruntu. Precyzyjną instrukcję dotyczącą gruntów, na których można posadawiać zbiorniki wodne, nasi czytelnicy mogą znaleźć w zakładce Do pobrania (Instrukcje → Instrukcja montażu i posadowienia studzienek oraz zbiorników).

Kolejny krok to posadowienie zbiornika po sprawdzeniu, czy nie doszło do jego uszkodzenia podczas transportu. Następny, de facto ostatni etap prac przy budowie zbiornika retencyjnego, to zagęszczenie gruntu wokół posadowionego zbiornika.

Jak długo trwają prace? - Dodatkowe czynniki wpływające na czas budowy

Jak długo trwa budowa zbiornika retencyjnego, zależy od wielu czynników. Od czynników związanych z tym, o czym już napisaliśmy (wielkość zbiornika, wielkość wykopu, konieczność wymiany gruntów itd.), po czynniki dodatkowe, z którymi czasem mamy do czynienia. Dwa klasyczne przykłady:

  • montaż zbiorników na terenach nawodnionych, co wiąże się z koniecznością przeprowadzenia procesu obniżania wód gruntowych,
  • montaż zbiorników narażonych na obciążenia (np. generowane w miejscach wzmożonego ruchu drogowego), gdzie należy zastosować płytę ochronną żelbetową z pierścieniem odciążającym.

Nie ma więc jednego wzoru na obliczenie czasu realizacji zbiornika retencyjnego, jednak po ustaleniu wszystkich detali dotyczących produkcji zbiornika i prac koniecznych do wykonania, by go finalnie posadowić, można ten czas oszacować.