Blog wstecz

Jak łączy się rurociągi polietylenowe?

Rurociąg służący do przesyłania cieczy lub gazu musi zapewniać właściwą szczelność zapobiegającą wyciekom, a także być odporny na ciśnienie transportowanego medium. Fragmenty rur muszą więc zostać ze sobą odpowiednio połączone. Istnieje kilka systemów połączeń rurociągowych, które są stosowane w zależności od rodzaju rur oraz specyfiki konkretnego zastosowania. Przyjrzyjmy się bliżej niektórym z nich.

Połączenia kielichowe i kołnierzowe

Jednym z najprostszych sposobów łączenia rurociągów jest wykorzystywanie połączeń kielichowych. Polegają one na tym, że tzw. bosy koniec rury jest wkładany w kielich, który znajduje się ze strony przeciwnej do kierunku przepływu. Inną możliwością jest stosowanie kołnierzy skręcanych. Na rurach są osadzane tuleje, które pozwalają na czołowe dociśnięcie do siebie łączonych rur przy wykorzystaniu założonych na rury kołnierzy skręcanych śrubami. Połączenia kielichowe sprawdzają się przy niskich ciśnieniach, a kołnierzowe przy wysokich.

Zgrzewanie doczołowe rur

Zgrzewanie tworzyw sztucznych polega na wykorzystaniu termoplastyczności materiału. Do wykonania połączenia konieczne jest uplastycznienie tworzywa przez kontakt z elementem, w który wbudowana jest grzałka elektryczna. Jest on zwykle robiony z metalu pokrytego powłoką zapobiegającą przywieraniu np. teflonem. Po podgrzaniu do odpowiedniej dla konkretnego tworzywa temperatury rury są dociskane do siebie swoimi powierzchniami czołowymi, co po wystudzeniu daje szczelne połączenie.

Spawanie ekstruzyjne rur

Spawanie ekstruzyjne przypomina tradycyjne spawanie elementów metalowych – spoina wykonywana jest z tworzywa dostarczanego podczas spawania w postaci pręta albo specjalnego granulatu ulegającego stopieniu. Jest on podawany przez kanał znajdujący się w tzw. bucie spawalniczym, czyli głowicy ekstrudera. Krawędzie łączonego materiału są ogrzewane gorącym powietrzem, dzięki czemu mogą łączyć się ze spoiwem. Rozgrzany plastik jest formowany przy pomocy buta spawalniczego, wypełniając przestrzeń między zukosowanymi krawędziami spawanych fragmentów.