Blog wstecz

Dlaczego i kiedy warto zbierać deszczówkę?

Świadomość ekologiczna w społeczeństwie stale rośnie. Dzisiaj wiemy, że dbałość o środowisko naturalne to nie tylko skomplikowane urządzenia oparte na nowoczesnych technologiach takie jak elektrownie wiatrowe czy instalacje fotowoltaiczne. To także proste codzienne czynności takie jak segregowanie śmieci czy dokręcanie kranów. Jednym ze sposobów na oszczędzanie wody jest popularne ostatnio zbieranie deszczówki, z którego możemy mieć wiele korzyści. 

Woda z opadów atmosferycznych nie nadaje się do picia, ale możemy ją użyć do wielu zadań, do których zwykle używamy wody kranowej. Dzięki niej nie tylko oszczędzamy wodę pitną na co dzień, ale możemy robić zapasy na okres suszy. Apele o oszczędzanie wody lub nawet okresowe problemy z ciśnieniem w kranach nie będą dla nas problemem. Zbieranie deszczówki to w końcu korzyść dla naszego portfela. Inwestycja w system zbierania wody jest jednorazowa i służyć nam będzie przez długie lata.
Deszczówka jest szczególnie przydatna, jeśli mamy duży ogród, choć można ją wykorzystać także do roślin domowych w doniczkach. Czy wiesz, że rośliny wolą wodę z deszczu od tej z kranu? Jest to woda miękka, lekko kwaśna, bogata w cenne składniki. Woda deszczowa może służyć także do wielu innych celów, na przykład umycia samochodu czy mebli i sprzętu ogrodowego lub nawierzchni. Zamontowanie specjalnej pompy i filtra pozwala wykorzystać deszczówkę do systemu automatycznego nawadniania ogrodu. Niektórzy twierdzą też, że mycie nią okien przynosi znacznie lepsze efekty niż wodą z kranu. Właśnie dzięki temu, że deszczówka jest miękka, po myciu nie pozostają brzydkie smugi. Wodę z opadów atmosferycznych można także używać do mycia włosów, pod warunkiem, że jest to woda zbierana wprost pod gołym niebem, nie z rynny. 

Jak zbierać deszczówkę? 

Do zbierania wody z opadów atmosferycznych potrzebny jest zbiornik na deszczówkę. Dzięki zamontowaniu specjalnego zbieracza możliwe jest podłączenie go bezpośrednio do rynny. Zbiornik powinien być szczelnie zamykany, wykonany z wytrzymałego, nieprzezroczystego materiału. Dzięki temu do wody nie będzie docierać światło, co ochroni ją przed rozwojem glonów. Obliczenia pokazują, że w czasie 5-minutowego deszczu z dachu o powierzchni 100 m² możliwe zebranie ponad 70 l deszczówki. 
Zbieranie wody z opadów atmosferycznych ma wiele zalet. Pozwala zaoszczędzić wodę pitną i zmniejszyć za nią opłaty. Wspiera również prawidłową gospodarkę wodną terenu. Woda z opadów nie odpływa do kanalizacji, ale może być wykorzystana do nawodnienia ziemi w przydomowych ogrodach i na działkach. Dlatego wiele urzędów prowadzi programy dofinansowania na zakup zbiorników na deszczówkę.