Blog wstecz

Jakimi rurami może być transportowana woda pitna?

Rury, a także inne elementy sieci wodociągowej, które dostarczają wodę pitną do budynków, muszą spełniać szereg wymagań, by woda zachowała jak najwyższy poziom czystości i jak najlepszą jakość. Rury najczęściej wykonywane są z metalu lub tworzyw sztucznych. Muszą one być wytrzymałe i odporne na działanie czynników zewnętrznych, a od wewnątrz – na korozję i odkładanie się osadów kamiennych. Nie bez znaczenia jest także lokalizacja elementów sieci. Inne wymagania muszą spełniać rury biegnące w ziemi, inne w ścianach, jeszcze inne na zewnątrz.

Instalacja wodna składa się z kilku połączonych elementów: liniowych, czyli rur, które transportują wodę oraz elementów służących do sterowania i monitorowania przepływu wody (zawory, filtry, wodomierze). Wymagania dotyczące instalacji są określone w normie PN-92/B-01706. Budowa instalacji musi przebiegać zgodnie z opisem zawartym w projekcie, który określa trasę przepływu, średnicę i rodzaj rur, lokalizację wszystkich ważnych elementów takich jak wodomierz, hydrofor i zawory. Rury z tworzyw sztucznych są trwałe i odporne na osadzanie się kamienia, a jednocześnie lekkie, łatwe w montażu i obróbce. Najczęściej produkowane są z polietylenu. Wybór odpowiedniego materiału uzależniony jest głównie od temperatury wody, jaka będzie płynąć wewnątrz rury.

Jak wybrać najlepszy materiał?

Do instalacji w domach jednorodzinnych używa się rur o średnicy 15-32 mm, do przyłączy – 32-50 mm w zależności od zapotrzebowania na wodę. Rury powinny być elastyczne, odporne, odznaczać się wysoką udarnością i obojętnością fizjologiczną. Współcześnie najczęściej stosuje się rury z tworzyw sztucznych. Dobrze sprawdza się tutaj HDPE, czyli polietylen dużej gęstości. Pamiętajmy, by zwracać uwagę na normy i certyfikaty. Rury ciśnieniowe HDPE Zinplast produkowane są według normy PN EN 12201-2 +A1 2013-12. Wybór konkretnych materiałów oraz przebieg układu rur powinien być podyktowany decyzją projektanta, zgodny z zasadami sztuki budowlanej. Ważne jest, by brać pod uwagę rozszerzalność materiałów oraz temperaturę i skład wody, która płynie w rurach. 

Dostęp do bieżącej wody to jedna z najbardziej podstawowych potrzeb. Warto zainwestować w profesjonalne materiały i zadbać o to, by instalacja wodna działała idealnie. Dzięki temu unikniemy awarii i zalania, które zwykle zdarzają się w najmniej sprzyjających okolicznościach.