Blog wstecz

Żywotność studni, od czego zależy?

Chociaż mogłoby się wydawać, że studnie zakopane głęboko pod ziemią nie są narażone na działanie wielu szkodliwych czynników, jest dokładnie odwrotnie. Wszystkie elementy kanalizacji powinny być produkowane tak, by skutecznie wykonywały swoje obowiązki przez lata, nie wymagając kosztownych napraw. Co wpływa na żywotność studni? Jakie normy powinny one spełniać? Z jakiego materiały wykonywane są najodporniejsze z ich? Na te i inne pytania odpowiemy w dzisiejszym wpisie. Zapraszamy do lektury!

Co stanowi zagrożenie dla studni?

Studnie umieszczone w ziemi są narażone na działanie kilku szkodliwych czynników. Z pewnością są to siły ściskające działające osiowo i poprzecznie, siły wyporu nawodnionego gruntu, a także agresywne substancje chemiczne: od wewnątrz różnego rodzaju ścieki, a od zewnątrz zanieczyszczone wody gruntowe i sam grunt. Dodatkowo studnie, które znajdują się przy pasach komunikacyjnych, narażone są na obciążenia dynamiczne i drgania. Żywotność studni zależy od tego, jak dobrze radzi sobie ona z wymienionymi zagrożeniami – od jej konstrukcji i materiału, z jakiego została wykonana. Dobre studnie wykonywane są zgodnie z normą PN-EN 13598-2 oraz dodatkowo posiadają Krajowe Oceny Techniczne wystawione przez Instytut Techniki Budowlanej. Szczególną wytrzymałością i długą żywotnością charakteryzują się studnie z polietylenu. Co gwarantuje ten materiał i dlaczego sprawdza się w przypadku studni?

Dlaczego warto wybrać studnię z polietylenu?

Studnie z polietylenu cechują się bardzo dużą wytrzymałością mechaniczną, odpornością na ścieranie i elastycznością – z tego względu mogą być eksploatowane nawet w systemach kanalizacji grawitacyjnej w pasie drogowym. Studnie z tworzywa, w przeciwieństwie do dawniej budowanych studni z kręgów betonowych, są także w stu procentach szczelne. To oznacza, że do studni nie będzie dostawała się woda gruntowa lub dodatkowa woda opadowa. Szczelność ważna jest również jeśli chodzi o odwrotny proces – ze studni do gruntu nie wydostaną się szkodliwe substancje, które mogą znajdować się w ściekach. Polietylen jest wysoko odporny na działanie wszystkich wymienionych czynników, dzięki czemu studnia z niego wykonana zyskuje długą żywotność. Co ważne, ma on też kilka dodatkowych zalet.

Zalety studni polietylenowych

Mówiąc o polietylenie, warto wspomnieć, że jest on tworzywem lekkim. To sprawia, że studnie z niego wykonane są nie tylko wyjątkowo odporne na uszkodzenia, ale też wygodne w montażu i transporcie. Ponieważ jest materiałem plastycznym, doświadczone firmy, takie jak nasza, mogą wykonać w studni niestandardowe elementy, takie jak przyłącza, wpusty, dociążenia itp.