Blog wstecz

Jakimi elementami zabezpiecza się zbiorniki wodne i studnie?

Zarówno studnie, jak i zbiorniki wodne, by móc spełniać swoje funkcje, powinny być szczelne. Zbiorniki i studnie narażone są bowiem na różnego rodzaju zanieczyszczenia, jak piasek, ziemia, kamienie, czy liście, które mogą powodować z kolei zanieczyszczenie wody (np. w przypadku zbiorników na deszczówkę). Jakie podzespoły stosuje się do zabezpieczenia studni i zbiorników wodnych? Odpowiadamy!

Dlaczego zapewnienie odpowiedniej szczelności zbiornika jest tak istotne?

Zastosowanie zabezpieczeń ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania studni i zbiorników. Istotny jest zarówno sam zbiornik na wodę, jak i jego prawidłowy montaż, uwzględniający odpowiednie połączenie z instalacją, a także uszczelnienie wlotów oraz dopasowanie właściwego zwieńczenia. Odpowiednie zabezpieczenie i uszczelnienie zbiornika ma znaczący wpływ zarówno na czystość przechowywanej w nim wody, jak i na bezpieczeństwo ludzi i zwierząt.

Co wpływa na szczelność zbiornika?

Zbiorniki i studnie Zinplast wykonane są z HDPE, czyli polietylenu o wysokiej gęstości, dzięki czemu wyróżniają się one nie tylko wyjątkową trwałością i szczelnością, ale też lekkością, co sprawia, że są wygodne w trakcie transportu i montażu. Materiał HDPE doskonale zabezpiecza wnętrze studni (czy zbiornika) przed wyciekaniem zawartości na zewnątrz, a także przed przedostawaniem się zanieczyszczeń oraz wód opadowych i gruntowych do wewnątrz pojemnika.

Istotne znaczenie dla zabezpieczenia studni ma ponadto odpowiednie jej zwieńczenie. Zwykle w tym celu stosuje się płytę HDPE, stożek lub betonowy pierścień odciążający. Odpowiednie zamykanie studni to gwarancja bezpieczeństwa – pokrywa skutecznie zapobiega przypadkowemu wpadnięciu do studni dzieci oraz zwierząt, a także zabezpiecza wodę przed przedostawaniem się do niej zanieczyszczeń.