Blog wstecz

Od czego zależy żywotność studni?

Jest kilka warunków, które powinna spełniać dobra studnia. Jako bardzo ważny element zewnętrznych systemów kanalizacji grawitacyjnej, ma być przede wszystkim szczelna, trwała, a przy tym odporna na różnego rodzaju chemikalia. Stąd bardzo ważny jest materiał, z jakiego zostanie wykonana. Poniżej przeczytasz, z czego zrobione są nowoczesne studnie.

Co decyduje o żywotności studni głębinowej?

Materiał, z którego wykonana jest studnia, to podstawa jej trwałości.  Ważne jest, by spełniał odpowiednie normy i standardy. To on decyduje o tym, jak studnia poradzi sobie z występującymi zagrożeniami, takimi jak zanieczyszczenia czy drgania. Dlatego większość studni bazuje na strukturalnych rurach kanalizacyjnych z polietylenu. Wykonywane są z niego m. in. studnie z osadnikiem, z kinetą, a także z wyprofilowaną rynną. Jest on wysoko odporny na ścieranie, wytrzymały chemicznie oraz elastyczny. Ponadto studnie wykonane z polietylenu są lekkie, przez co są łatwe w transporcie oraz montażu. Dzięki plastyczności tego materiału możliwe jest również wykonywanie niestandardowych elementów (np. przyłączy), co gwarantuje trwałość i jednolitość całego projektu.

Co może zagrać studniom?

Na studnie ma wpływ kilka szkodliwych czynników, takie jak siły wyporu nawodnionego gruntu czy siły ściskające. Równie niekorzystnie działają na nie drgania (spowodowane np. bliskością dróg) oraz substancje chemiczne zawarte w ściekach. Dodatkowo w gruncie mogą znajdować się zanieczyszczenia przyniesione przez wody opadowe. Wszystko to destrukcyjnie działa na studnie i ich żywotność. Chociażby dlatego warto wybrać studnię z polietylenu, która odznacza się wysoką wytrzymałością, zarówno mechaniczną jak i chemiczną, a jej elastyczność ułatwia radzenie sobie z nadmiernym obciążeniem i drganiami.