Blog wstecz

Jak wybrać właściwy rozmiar zbiornika na deszczówkę?

Zbiorniki na deszczówkę stają się w Polsce coraz bardziej popularnym rozwiązaniem, dzięki któremu właściciele domów mogą gromadzić wodę opadową, która normalnie byłaby skierowana do kanalizacji albo cieków wodnych. Można ją wykorzystywać do podlewania ogrodu, mycia samochodów, podłóg, spłukiwania toalet, a nawet robienia prania! W ten sposób można zaoszczędzić sporo pieniędzy, dbając jednocześnie o środowisko. Na całym świecie jest coraz mniej wody, a Polska jest jednym z krajów z największym deficytem wodnym. Inwestycja w zbiornik na deszczówkę to w dzisiejszych czasach idealna metoda ograniczenia ilości wody pozyskiwanej z wodociągu!

Od czego uzależnić wybór rozmiaru zbiornika na deszczówkę?

Najważniejszym parametrem zbiorników na deszczówkę jest ich wielkość. Powinna być ona uzależniona od tego, jaką ilość wody opadowej zamierzamy wykorzystać w swoim gospodarstwie domowym oraz od potrzeb domowników. Rozmiar zbiornika musi być odpowiedni, aby możliwe było gromadzenie takiej ilości wody, jaka będzie potrzebna do codziennego funkcjonowania i pozwoli nam poczynić satysfakcjonujące oszczędności. 

Ważna jest też wielkość powierzchni (najczęściej dachu), z której deszczówka będzie zbierana do zbiornika. Szacuje się, że na każde 25 m2 powierzchni zbiornik powinien mieć możliwość przechowywania przynajmniej 1 m3 wody. Nieprawdą jest, że im większy zbiornik zamontujemy, tym lepiej. Jego wielkość powinna wynikać z prostego przeliczenia wielkości dachu i naszego zapotrzebowania na wodę.

Jaki rodzaj zbiornika na deszczówkę wybrać?

Do wyboru mamy dwa podstawowe rodzaje zbiorników na deszczówkę: modele naziemne i podziemne. Zbiorniki naziemne są podłączane bezpośrednio pod rynnę, z której odbierają wodę płynącą z dachu podczas opadów. Zbiorniki podziemne są przeznaczone do montażu pod powierzchnią ziemi. Zakopuje się je wraz z wymaganymi przyłączami w wybranym miejscu na działce, dzięki czemu nie zabierają miejsca i są całkowicie niewidoczne. Na rozwiązanie tego typu można się zdecydować, jeżeli nasza posesja ma wystarczające wymiary, a poziom wód gruntowych nie jest zbyt wysoki. Zbiorniki podziemne można w razie potrzeby łączyć ze sobą, zwiększając w ten sposób ich pojemność.

Czym charakteryzują się zbiorniki na deszczówkę?

Zbiorniki na deszczówkę wykonane są z wysokogatunkowego polietylenu wysokiej gęstości. Materiał ten jest odporny na działanie czynników zewnętrznych, a dodatkowo chroni przechowywaną w wykonanym z niego zbiorniku wodę przed nagrzewaniem pod wpływem promieni słonecznych. Dzięki temu w gromadzonej wodzie opadowej nie rozwijają się niebezpieczne bakterie oraz glony i można ją długo przechowywać. Dostępne w naszej ofercie zbiorniki są bardzo wytrzymałe. Wyróżnia je najwyższa jakość wykonania oraz długa żywotność. Niektóre modele nadają się zarówno do montażu podziemnego, jak i naziemnego.