Blog wstecz

Jak gromadzić i wykorzystywać wodę opadową?

Wodę deszczową można i zdecydowanie warto gromadzić, ponieważ daje wiele możliwości późniejszego zastosowanie. To rozwiązanie jest nie tylko ekologiczne, ale również ekonomiczne. W dłuższej perspektywie przyniesie wiele korzyści zarówno dla środowiska naturalnego, jak i dla naszego portfela.

Sposoby na gromadzenie wody deszczowej

Gromadzenie wody deszczowej nie jest ani skomplikowane, ani czasochłonne, a tym bardziej nie musi wiązać się z koniecznością tworzenia zaawansowanych instalacji. Teoretycznie można wystawić na zewnątrz zwykłe wiadra, w których sukcesywnie będzie zbierać się woda z deszczu, jednak to rozwiązanie mało efektywne i nie przyniesie nam korzyści, jakich zapewne oczekujemy. Zdecydowanie lepszym i wydajniejszym pomysłem będzie specjalny zbiornik na deszczówkę.

Do dyspozycji mamy dwa rodzaje zbiorników: nadziemne i podziemne. Wariant naziemny wybierany jest chętniej ze względu na niższą cenę i prosty montaż. Wystarczy jedynie, że ustawimy go obok rury spustowej i rynienka lub inny element będzie przekierowywał wodę opadową do wnętrza. Jeśli więc dach naszego domu nie jest pokryty eternitem czy papą, to jedno z najbardziej wydajnych sposobów na gromadzenie wody deszczowej.

Drugi wariant, czyli zbiornik podziemny, jest droższy i wymaga odpowiedniego montażu. Jednak to właśnie dzięki niemu jesteśmy w stanie gromadzić bardzo duże ilości wody deszczowej. Cała konstrukcja zakopywana jest pod ziemią, więc nie zajmuje miejsca na terenie posesji. Co więcej, może być podłączona z innymi zbiornikami, co dodatkowo zwiększa możliwości w zakresie gromadzenia deszczówki, jeśli zaistnieje taka konieczność.

Jaki typ zbiornika wybrać? To zależy przede wszystkim od indywidualnych potrzeb gospodarstwa domowego. W przypadku domów jednorodzinnych z niewielkim ogrodem w większości przypadków wystarczające okazują się zbiorniki naziemne. Jeśli jednak posiadamy duży ogród, sad lub prowadzimy gospodarstwo rolne, warto rozważyć zastosowanie wariantu podziemnego.

Pamiętaj, że decydując się na instalację zbiorników na deszczówkę, możesz ubiegać się o dofinansowanie z rządowego programu “Moja Woda” realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska. Jest on skierowany do osób fizycznych, które są właścicielami lub współwłaścicielami domów jednorodzinnych.

Wiele możliwości zastosowania deszczówki

Wody opadowej nie należy pić, jednak można ją wykorzystać do wielu innych zastosowań, zmniejszając tym samym zużycie wody wodociągowej, co z pewnością przełoży się na spore oszczędności dla gospodarstwa domowego. Zgromadzoną w zbiorniku wodę opadową można użyć do m.in. podlewania roślin, mycia urządzeń czy mebli ogrodowych, czyszczenia tarasu, mycia okien, a nawet spłukiwania toalet.