Blog wstecz

Dlaczego warto zamontować przydomowy zbiornik retencyjny?

Zbiorniki retencyjne służą do gromadzenia wody opadowej. To w nich magazynowa jest deszczówka, które może być wykorzystywana w różnych celach, w tym przede wszystkim do nawadniania ogrodu czy czyszczenia sprzętów ogrodniczych. Korzyści z zastosowania przydomowych zbiorników retencyjnych jest wiele — od ekologicznym, poprzez ekonomiczne.

Najważniejsze zalety posiadania przydomowego zbiornika retencyjnego 

Przydomowa retencja wody wciąż nie jest powszechna w Polsce, chociaż coraz więcej gospodarstw domowych decyduje się na montaż zbiorników naziemnych lub podziemnych. Jest to spowodowane rosnącą świadomością ekologiczną i ekonomiczną. Gromadzenie wody deszczowej do celów domowych pozwala na poczynienie znacznych oszczędności. Deszczówka z powodzeniem może być wykorzystywana do podlewania roślin, czyszczenia różnorodnych przedmiotów czy narzędzi, spłukiwania toalet, a nawet do prania.

Oszczędzanie zasobów wodnych to również nasz obowiązek w stosunku do środowiska naturalnego. Już teraz każdy z nas musi zmierzyć się z problemem stopniowego ograniczania zasobów wody słodkiej. Długotrwałe susze mogą spowodować, że pozyskiwanie wody z opadów będzie nie tylko wyborem, co koniecznością. Inwestycja w przydomowy zbiornik retencyjny pozwoli znacząco zmniejszyć zapotrzebowanie na wodę wodociągową — nawet o połowę! To spora oszczędność nie tylko wody, ale również pieniędzy.

Posiadanie rezerw wody deszczowej w zbiorniku to również niezależność dla domu, co szczególnie docenione będzie przez posiadaczy dużych ogrodów, działek, czy gospodarstw wolnych. Przy wciąż rosnących cenach wody każdy sposób obniżenia kosztów okazuje się rozsądny. W niektórych przypadkach można też liczyć na zwolnienie opłat od deszczówki.

Woda opadowa cechuje się dobrą jakością, a w przypadku podlewania roślin wykazuje nawet lepszy wpływ niż woda pochodząca z wodociągów. Nie zawiera wapnia, dlatego jest bezpieczna dla pralek (nie osadza się kamień).

Z finansowego punktu widzenia warto zwrócić uwagę również na fakt, że przydomowy zbiornik retencyjny może podnieść wartość nieruchomości.