Blog wstecz

Czym cechują się rury w kanalizacji grawitacyjnej?

Kanalizacja grawitacyjna jest jednym z najczęściej wykorzystywanych sposobów odprowadzania nieczystości. Wykorzystuje się ją powszechnie zarówno w obiektach mieszkalnych, jak i w systemach zewnętrznych. Tak jak wskazuje jej nazwa, ścieki przemieszczają się w niej dzięki własnemu ciężarowi oraz sile grawitacji – niezbędne jest do tego odpowiednie zaplanowanie przemierzanej przez nie drogi i uwzględnienie w projekcie odpowiednich spadków. To właśnie one sprawiają, że nieczystości trafiają ostatecznie do zbiorczej sieci kanalizacyjnej lub przydomowej oczyszczalni ścieków. Wcześniej czeka je jednak podróż po składających się na instalację rurach. Właściwy wybór przewodów ma ogromny wpływ na skuteczność kanalizacji. Użycie nieodpowiednich elementów może doprowadzić do jej zatkania, a nawet uszkodzenia. 

Z jakich materiałów tworzy się rury grawitacyjne? 

Na przestrzeni lat rury do kanalizacji grawitacyjnych wykonywało się z przeróżnych materiałów, między innymi z metalu, czy kamionki. Dziś najczęściej wykorzystuje się w tym celu tworzywa sztuczne. Rury grawitacyjne HDPE, wykonane z polietylenu o wysokiej gęstości, mają wiele istotnych zalet. Umożliwiają bardzo wygodny montaż, a ich niewielki ciężar sprawia, że są również niezwykle łatwe w transporcie. Rury wykonane z HDPE cechują się też wysoką wytrzymałością. Są bardzo trwałe, odporne na korozję, wiele uszkodzeń mechanicznych, a także szkodliwe środki chemiczne oraz kwasy, które mogą znajdować się w ściekach. Spora elastyczność sprawia z kolei, że trudne do uniknięcia drgania nie są dla nich dużym zagrożeniem. 

W jaki sposób łączy się rury w kanalizacji grawitacyjnej? 

To ważne, aby rury wykorzystywane w kanalizacji grawitacyjnej umożliwiały wykonywanie stosunkowo łatwych, ale również odpowiednio wytrzymałych i stuprocentowo szczelnych łączeń. W przypadku rur spiralnie zwijanych HDPE stosowane są spawanie ekstruzyjne i połączenia kielichowe lub skręcane. To pierwsze wykorzystuje się do przewodów o dużej średnicy: wymaga specjalistycznego sprzętu, ale pozwala na praktycznie idealne scalenie materiałów. W przypadku mniejszych rur stosowane są połączenia kielichowe lub skręcane: są one niezwykle proste, polegają na mechanicznym włożeniu końcówki jednego przewodu w drugi, ale cechują się przy tym wysoką trwałością i doskonałą szczelnością.